Το Κλουβί Με τις Τρελές
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A wild sheep chase-Χαρούκι Μουρακάμι

Go down

A wild sheep chase-Χαρούκι Μουρακάμι  Empty A wild sheep chase-Χαρούκι Μουρακάμι

Post by Ζωγράφος Wed 31 Aug 2016, 3:44 pm

A wild sheep chase-Χαρούκι Μουρακάμι  CoQELEC5MpdWYNBEJsJ-HUNCPWQx2emtU30QnAaj0yT3jo1V4Q22xDRmjyWDm8hL1B6Lc8Ttqztpm2HkoSkHA6FS-P2DjTi5JFpI-CQN5PxeSaMnzLLFoWPx1f4FLmO1dUT0_RyqVYjkDYn-2C0wGKnwSrelZDSyQeUc34qP_1GZCid_WlvUlUy1yMViqGKOKfDUVB_OPgSr97oUxuCD5yD6Gx5W5ZPE5dW_e7wGLVBTxnwTAoNUOrrUmXHuQNbklzkxkmx7fG5m-6ekYfi6wm0GVPloc4VMK4JVugeq0tMHlsVsKHHEbYc6pcrZwpAH_1LsARwIMI8qCjZLoDadT9ikF6YYXhSEYhtRlPnKiVQTtWQM7WW_aeFMWO8lN4Bi3DYCXhX45-E7jEB_uWO94ljcAFgz64ZWMjGGJk73eLka0IaMVQK_QOCJKfd-g5-KWlY4SpzSroBmzYrWomL6CPZe89n8TkdWCx050BPP9PQdAK5oP7rPjRdP2J5MOVDjGa7I1TXwfLMzaN5_l98ksppgLg9ERllonvVtYs3e9GaCbE-wlN-GR_djVwWQvwgSPPsCBAkqmADpB1de-gmeSdPw3WiifLJR4Wr0ifd1GjCCF5IF=w181-h278-no

Είναι το τρίτο μέρος μιας τριλογίας με πρωταγωνιστή τον ανώνυμο ήρωα μας και τον Αρουραίο (Rat). Τα άλλα δύο μέρη (Hear the Wind Sing και Pinball,1973) είναι ελάσσονα έργα του Μουρακάμι και όχι ιδιαίτερης σημασίας. Η πλοκή έχει ως εξής: Ο ανώνυμος ήρωάς μας, ιδιοκτήτης μιας μικρής διαφημιστικής εταιρίας, προσφάτως χωρισμένος λαμβάνει μια φωτογραφία ενός λόφου με πρόβατα από τον εξαφανισμένο φίλο του, τον «Αρουραίο», και την βάζει σε μια διαφήμιση. Από τότε αρχίζει το ονειρικό ταξίδι και η αναζήτηση του πολυπόθητου προβάτου με το αστέρι στην πλάτη που δεν ανήκει σε καμία ράτσα προβάτου. Τί είναι όμως αυτή η αναζήτηση; Ένα σουρεαλιστικό παραμύθι ή μια πολύ επιτυχημένη αλληγορία για το νόημα ή την έλλειψη νοήματος της ζωής και της ύπαρξης;

Μόνο με ερωτήματα μπορεί κανείς να αντιμετωπίσει και να ερμηνεύσει το υπέροχο αυτό βιβλίο, το τρίτο που έγραψε ο Χαρούκι (1982) και ουσιαστικά το πρώτο του πλήρες μυθιστόρημα. Όλα τα γνωστά του θέματα είναι εδώ, η έλλειψη νοήματος, η αποξένωση των ανθρώπων μέσα στις κοινωνίες μόνο που το συγκεκριμένο βιβλίο του διαφέρει από τα άλλα ως προς την σκοπιά που βλέπει τα πράγματα. Σε αυτό είναι πιο «εσωτερικός» και στρέφεται στο άτομο ενώ στα υπόλοιπα κυριαρχεί η σχέση κοινωνίας και ανθρώπου. Στα ελληνικά πρέπει να είναι εξαντλημένο όμως η μετάφραση του Alfred Birnbaum από τις εκδόσεις Vintage είναι εξαιρετική.

Πραγματικά δεν ξέρω αν το παρουσίασα καλά γιατί αγαπώ πολύ τον Μουρακάμι και δεν μπορώ να εκφραστώ αντικειμενικά. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι με συγκινεί πολύ, είναι το έβδομό του που διαβάζω και δεν θέλω να τελειώσουν τα βιβλία του!

[Να ευχαριστήσω πάαααρα πολύ την Νένε που μου το έκανε δώρο!!! Very Happy  Very Happy  Very Happy
]
Ζωγράφος
Ζωγράφος

Posts : 6
Join date : 2016-08-29
Age : 25

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum