Το Κλουβί Με τις Τρελές
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CAROL Ταινία

2 posters

Go down

CAROL Ταινία Empty CAROL Ταινία

Post by Συλλέκτρια στιγμών Fri 02 Sep 2016, 1:54 pm

Πρόκειται για μια υπέροχη ταινία του 2015, γνωστή κι από τη σπουδαία ερμηνεία της Ρούνι Μάρα που κέρδισε βραβείο στο φεστιβάλ Κανών.
Είχα ομολογουμένως, πολύ καιρό να ευχαριστηθώ χολιγουντιανή ταινία των τελευταίων 3 χρόνων.....

Η ιστορία διαδραματίζεται στη Νέα Υόρκη της δεκαετίας του '50 και αφορά στον έρωτα ανάμεσα σε μια νεαρή, πολλά υποσχόμενη κοπέλα, την Τερέζ και τη μεγαλύτερή της, κομψή και ευκατάστατη Κάρολ την οποία και υποδύεται η εκπληκτική Κέιτ Μπλάνσετ.
Τα πλάνα είναι μαγευτικά, ο φωτισμός, η φωτογραφία και η οπτική των σκηνών απλά υπέροχα - πολλά πλάνα είναι δοσμένα μέσα από θολωμένα τζάμια αυτοκινήτων
και η παρουσία της εποχής με σκηνικά και κουστούμια αγγίζει ό,τι καλύτερο έχω δει τον τελευταίο καιρό σε απόδοση....
Αυτό που πραγματικά με συνεπήρε είναι ότι η Κάρολ στο τέλος, δεν απαρνιέται τον εαυτό της για να κρατήσει την επιμέλεια του παιδιού της, καθώς ο πρώην σύζυγός της την εκβιάζει πάνω στο θέμα της ηθικής της....
Κι επίσης, είναι πολύ όμορφα δοσμένος ο έρωτας που αναπτύσσεται ανάμεσα στις δύο γυναίκες, καθώς ο σκηνοθέτης δεν επιμένει απλά σε φιληδονικές καταστάσεις, αλλά εμβαθύνει στο μάγεμα των δύο προσωπικοτήτων και στην εμπειρίας της μίας σε σχέση με το νεαρό της ηλικίας της δεύτερης.
Συλλέκτρια στιγμών
Συλλέκτρια στιγμών

Posts : 9
Join date : 2016-08-30
Age : 49
Location : Αθήνα

Back to top Go down

CAROL Ταινία Empty Re: CAROL Ταινία

Post by Ιππολύτη Sat 03 Sep 2016, 2:57 pm

Μου είχε αρέσει πάρα πολύ κι εμένα αυτή η ταινία. Πολύ ατμοσφαιρική, πράγματι. Και βεβαίως, τι να πει κανείς για την Κέιτ Μπλάνσετ...
Ιππολύτη
Ιππολύτη

Posts : 10
Join date : 2016-08-29
Age : 47
Location : Βορράς

https://www.goodreads.com/user/show/29071202-hippolyte

Back to top Go down

CAROL Ταινία Empty Re: CAROL Ταινία

Post by Συλλέκτρια στιγμών Mon 05 Sep 2016, 10:49 am

Ήμανε σίγουρη...
Ιππολύτη wrote:Μου είχε αρέσει πάρα πολύ κι εμένα αυτή η ταινία. Πολύ ατμοσφαιρική, πράγματι. Και βεβαίως, τι να πει κανείς για την Κέιτ Μπλάνσετ...
Συλλέκτρια στιγμών
Συλλέκτρια στιγμών

Posts : 9
Join date : 2016-08-30
Age : 49
Location : Αθήνα

Back to top Go down

CAROL Ταινία Empty Re: CAROL Ταινία

Post by Ιππολύτη Mon 05 Sep 2016, 12:09 pm

Πιστεύω πως ήρθε η ώρα να δούμε και την οπτική του βιβλίου.
Τι λες;
CAROL Ταινία 00108710

Εκτός κι αν το έχεις διαβάσει, οπότε θα ήθελα την άποψή σου γι αυτό, αλλά και για την Highsmith γενικότερα.
Ιππολύτη
Ιππολύτη

Posts : 10
Join date : 2016-08-29
Age : 47
Location : Βορράς

https://www.goodreads.com/user/show/29071202-hippolyte

Back to top Go down

CAROL Ταινία Empty Re: CAROL Ταινία

Post by Συλλέκτρια στιγμών Mon 05 Sep 2016, 12:40 pm

Κορίτσι, το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει κι όσον αφορά τη Highsmith ...έχω διαβάσει μόνο τον Ταλαντούχο κ. Ρίπλεϊ, πριν πολλά χρόνια.
Τότε, μου είχε φανεί καλογραμμένο, αλλά είχα βέβαια, την επιρροή του έργου, καθώς το διάβασα μετά το σάλο που είχε δημιουργήσει η ταινία...
Ίσως είναι καιρός για περισσότερη διερεύνηση της συγγραφέως... Smile
Ιππολύτη wrote:Πιστεύω πως ήρθε η ώρα να δούμε και την οπτική του βιβλίου.
Τι λες;
CAROL Ταινία 00108710

Εκτός κι αν το έχεις διαβάσει, οπότε θα ήθελα την άποψή σου γι αυτό, αλλά και για την Highsmith γενικότερα.
Συλλέκτρια στιγμών
Συλλέκτρια στιγμών

Posts : 9
Join date : 2016-08-30
Age : 49
Location : Αθήνα

Back to top Go down

CAROL Ταινία Empty Re: CAROL Ταινία

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum