Το Κλουβί Με τις Τρελές
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Παναγιώτης Κεχαγιάς, Τελευταία προειδοποίηση

Go down

Παναγιώτης Κεχαγιάς, Τελευταία προειδοποίηση Empty Παναγιώτης Κεχαγιάς, Τελευταία προειδοποίηση

Post by Νικολέτα Μποντιόλη Mon 26 Sep 2016, 11:54 am

Τελευταία προειδοποίηση

Παναγιώτης Κεχαγιάς

Αντίποδες, 2016
105 σελ.
ISBN 978-618-82242-3-0


Παναγιώτης Κεχαγιάς, Τελευταία προειδοποίηση Uiuy40

Καλός είναι. Θα μπορούσε να είναι και καλύτερος, θα μπορούσε να γίνει και ο καλύτερος, αν το ήθελε. Εγώ που δεν έχω διαβάσει Μπολάνιο και Πύντσον και δεν μου αρέσει ο Μπόρχες, έχω την αίσθηση πως βρίσκω στο έργο του στοιχεία από τον αγαπημένο μου Αριστείδη Αντονά και τον λατρεμένο μου Ε. Χ. Γονατά. Από όλα, αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν «Η έλευση της ευτυχίας». Πολύ ωραία δουλεμένο, ατμοσφαιρικό και ολοκληρωμένο. Θέλει δουλειά και επεξεργασία για να βγει ένα τόσο καλό αποτέλεσμα.

Πώς να επιτύχετε στην άσκηση της Ταυρομαντείας:
Στην πρώτη ιστορία, ένας υποψήφιος Ταυρομάντης πρέπει να υποστεί τη δοκιμασία του μονολόγου ενός δημοσίου υπαλλήλου.

Κάτι αναλλοίωτο:
Στη δεύτερη ιστορία, οι τοπογράφοι επισκέφτονται ένα χωριό, προκειμένου να σχεδιάσουν έναν χάρτη της περιοχής, κι ένα μικρό δράμα χτίζεται μέσα στις σιωπές και στις γραμμές που προσδιορίζουν τις γεωγραφικές περιφέρειες.

Η έλευση της ευτυχίας:
Στην τρίτη ιστορία, ο νεκροτόμος Τσερένκοφ ανακαλύπτει κάτι στα σπλάχνα ενός πτώματος, κάτι που θα του αλλάξει τη ζωή.

Τελευταία προειδοποίηση:
Στην τέταρτη ιστορία μια παραθαλάσσια πόλη περιστοιχίζεται από τη μεριά της στεριάς από ένα πανάρχαιο φρούριο. Ποιοι ζούσαν σε αυτήν την πόλη πριν τους σημερινούς κατοίκους; Τί απέγιναν; Όσο οι κάτοικοι ασχολούνται με ανούσιες υποθέσεις και θεωρίες, ο χρόνος τελειώνει;

Ο κύριος Γκλας:
Στην πέμπτη ιστορία, ο συγγραφέας δίνει τη δική του πολυεπίπεδη εκδοχή της περιπέτειας του Hugh Glass (1783 – 1833) τον οποίο ενσάρκωσε πρόσφατα κι ο Λεονάρντο Ντι Κάπριο στην ταινία The Revenant (2015).
Νικολέτα Μποντιόλη
Νικολέτα Μποντιόλη

Posts : 159
Join date : 2016-08-29
Location : Παντού!

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum